Zavolejte nám +420 775 119 118

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru

10. 1. 2024 Průvodce výběrem kuchyně na míru
15 minut čtení

Kvalitní spotřebiče představují základ každé funkční, moderní a praktické kuchyně. Ať už se chystáte poptat novou kuchyni na míru, nebo vás čeká rekonstrukce té stávající, náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, z jakých typů kuchyňských spotřebičů lze vybírat, které funkce by vám u spotřebiče mohly přijít vhod a na co si dát při výběru pozor.

Co si ujasnit před výběrem kuchyňských spotřebičů

Ještě než se do výběru spotřebičů pustíte, měli byste si udělat jasno v několika základních otázkách. V prvé řadě zvažte dispozice vaší kuchyně. Aspekt prostoru je důležitý pro to, abyste byli schopni posoudit, kolik a jak velkých spotřebičů se vám do místnosti vejde. 

Dále je potřeba zamyslet se nad financemi. Obecně platí, že jsou elektrické spotřebiče nákladnou položkou. Napříč nabídkou ale panují velké rozdíly. Zatímco některé modely seženete za pár tisíc, hodnota jiných spotřebičů se může vyšplhat až na statisíce. Cena spotřebiče úzce souvisí s uživatelskou náročností. Stejně tak, jako existují lidé, kteří kuchyni využívají naprosto minimálně, se najdou i ti, kdo milují vaření a v kuchyni tráví dennodenně několik hodin. Zjednodušeně řečeno, každý zákazník vyhledává jinou kvalitu spotřebičů a je za ni ochotný zaplatit odlišnou sumu peněz.

Závěrem je dobré připomenout, že pro to, abyste měli kvalitně vybavenou kuchyni, nemusíte nutně utratit tolik peněz, co jiní dají za luxusní auto. V každém případě je ale potřeba dopředu plánovat a mít jasno v tom, co od spotřebičů očekáváte. Jedině tak vyberete kuchyňské spotřebiče, které vám budou dělat radost mnoho let.

Vestavné nebo volně stojící spotřebiče

Dilema, zda zvolit vestavné či volně stojící spotřebiče, nemá jednoznačné řešení. V dnešní době jsou sice upřednostňovány vestavné spotřebiče, to ale neznamená, že by volně stojící modely neměly co nabídnout. Jedná se o otázku vkusu, prostoru, osobních preferencí a financí. Abychom vám s rozhodováním přeci jen nějak pomohli, připravili jsme si pro vás přehledné srovnání obou variant.

Vestavné kuchyňské spotřebiče

Mezi hlavní výhodu vestavných spotřebičů patří fakt, že perfektně zapadnou do konceptu kuchyně a nenarušují její estetický ráz. Skvělé je také to, že v kuchyni šetří místo a jsou méně hlučné. Potěšit by vás mohly i moderní funkce, kterými vestavné spotřebiče většinou disponují. 

Naopak nevýhodou vestavných spotřebičů je složitější montáž a případná oprava či výměna elektrospotřebiče. Navíc je dost pravděpodobné, že si za vestavné spotřebiče připlatíte. Vědět byste měli také to, že mají oproti volně stojícím spotřebičům menší objem, respektive menší vnitřní rozměry. 

A u rozměrů ještě zůstaneme. Pokud se rozhodnete pro vestavné spotřebiče, bude potřeba přesně měřit a plánovat více než kdy jindy. S tím vám v Glanc Kuchyních velice rádi pomůžeme. Pro individuální poradenství neváhejte kontaktovat majitele společnosti Václava Duška, nebo navštívit jedno z našich kamenných kuchyňských studií.

Vestavné spotřebiče značky AEG do kuchyně na míru

Volně stojící spotřebiče do kuchyně

Přesuneme-li se ke spotřebičům, které nejsou určeny k zabudování do kuchyňské linky, i ty mají svá pro a proti. Jedním z benefitů volně stojících spotřebičů je snadná údržba. Na druhou stranu se však hůře udržuje prostor okolo nich, tedy různé spáry a malé škvíry mezi jednotlivými částmi kuchyně. 

U volně stojících spotřebičů nebudete muset mít takový strach z toho, že zařízení přestane fungovat. Případná oprava či výměna volně stojícího spotřebiče je totiž podstatně jednodušší, jelikož je k němu snadný přístup. Volně stojící spotřebiče lákají také na velký objem. Ten oceníte především u myčky, ledničky nebo třeba mrazáku.

Pokud jsou volně stojící spotřebiče vybírané s citem, budou ve vaší kuchyni vypadat vkusně a stylově. V opačném případě ale mohou působit spíše jako pěst na oko. Na harmonický vzhled místnosti dávejte pozor hlavně u retro či rustikálních kuchyní, jejichž unikátní styl musí spotřebiče podtrhovat, nikoli narušovat.

Druhy vestavných spotřebičů do kuchyně na míru

Při výrobě špičkových kuchyní na míru nejčastěji využíváme vestavné spotřebiče. Jsme autorizovaným prodejcem spotřebičů značky Bora. Dále doporučujeme spotřebiče značky AEG, Electrolux, Siemens či Bosch.

Každý zákazník má však jiné požadavky. Jak už jsme naznačili výše, někteří si vystačí se základní výbavou v podobě lednice, mrazáku, trouby a varné desky. Jiní zase touží po kompletní výbavě s nejmodernějšími technologiemi, jako např. varné desce s integrovanou digestoří Bora. Podívejte se, jaké druhy spotřebičů by vám v kuchyni mohly přijít vhod:

  • vestavné lednice a mrazáky
  • vestavné trouby
  • vestavné mikrovlnné trouby
  • vestavné myčky
  • vestavné varné desky
  • vestavné digestoře
  • vestavné pračky, kávovary, … 
Vestavné spotřebiče do kuchyně na míru

Základní kritéria výběru spotřebičů do kuchyně

Při výběru spotřebičů je potřeba sledovat hned několik parametrů. Jednotlivé modely se vyrábí v odlišných rozměrech, s rozdílnou spotřebou, funkcemi, ale i cenou. Aby vás během nákupu nic nepřekvapilo, rozebereme základní kritéria jedno po druhém.

Rozměry kuchyňských spotřebičů

Nikoho asi nepřekvapí, že rozměry spotřebičů jsou při výběru naprosto klíčové. Odvíjet se budou od individuálních potřeb uživatelů a také od toho, kolik místa na ně v kuchyni máte. Celý proces měření a plánování kuchyňských spotřebičů nepodceňte, jelikož na něm bude záviset vaše pohodlí při vaření. Nejprve se pusťte do přesného měření a až pak hledejte vaše vysněné kuchyňské vybavení. 

Na trhu s kuchyňskými spotřebiči naleznete jak zařízení v unifikovaných rozměrech, které budou pasovat do většiny sériově vyráběných kuchyní, tak i spotřebiče v jedinečných provedeních, které se mohou stát dominantou kuchyně na míru. Například u varné desky se za standardní rozměr považuje šířka 60 cm. V případě zájmu však seženete i varnou desku o šířce 30 cm nebo třeba 80 cm. Velké rozdíly panují také u lednic. Zatímco šířka klasické lednice se pohybuje okolo 55 cm, u americké dvoudvéřové varianty dosahuje šířky až 120 cm.

Funkce spotřebičů

Při zvažování, jaké funkce budete u kuchyňských spotřebičů potřebovat, se nejprve zamyslete nad svými kuchyňskými návyky – tedy jak fungujete při vaření a co k přípravě pokrmů skutečně potřebujete. 

Pokud víte, že vaříte pouze občas a z nutnosti, pravděpodobně nebudete potřebovat spotřebiče s nejmodernějšími chytrými funkcemi. To ale neznamená, že by vám některé speciální funkce přeci jen nemohly přijít vhod a že byste na spotřebičích měli za každou cenu šetřit. Právě naopak.

Moderní kuchyňské spotřebiče dokáží významně usnadnit celý proces vaření, nebo třeba ušetřit místo. Z toho důvodu si je často pořizují i ti, kteří vařením příliš neholdují. Pokud v kuchyni nemáte prostor nazbyt, doporučujeme se poohlédnout po troubě a mikrovlnce 2v1.

Opravdoví kulináři a milovníci technologií pak sahají po špičkových spotřebičích a vychytávkách. Pořídit si můžete např. multifunkční parní troubu s teplotní sondou, ohřevnou zásuvku na talíře a hrnky, vakuovací zásuvku nebo třeba kameru do ledničky.

Energetický štítek elektrospotřebičů

Často se stává, že lidé spotřebiče vybírají primárně dle ceny a zapomínají se zajímat o to, jakou má dané zařízení spotřebu. Možná tak ušetří na prvotní investici, ale o to více je pak stojí provoz kuchyňského spotřebiče v průběhu let. Chcete-li se podobnému scénáři vyvarovat, věnujte při výběru pozornost tzv. energetickému štítku.

Nové energetické štítky jsou platné od roku 2021 a nahradily dříve používané třídy (A+, A++, …), které se s vývojem technologií stávaly čím dál méně přehledné. V současné době jsou ledničky, myčky, pračky, svítidla a další spotřebiče roztříděny do tříd A–G. Jednotlivá písmena označují energetickou náročnost spotřebiče, která se může projevovat spotřebou elektřiny, vody nebo hlučností. Nejúspornější elektrospotřebiče jsou označeny písmenem A, zatímco nejméně úsporné modely písmenem G.

Údržba spotřebičů do kuchyně

Už jsme naznačili, jak se liší údržba vestavných a volně stojících spotřebičů. Velké rozdíly lze spatřovat i v údržbě různých typů spotřebičů. Například varná deska se čistí podstatně snáz než plynový sporák s vařiči. Důležité je také vědět, že většina poruch elektrospotřebičů vzniká kvůli zanedbané údržbě. Proto jsme pro vás připravili 5 tipů, jak o ně správně pečovat.

  1. Než se pustíte do čištění elektrospotřebiče, věnujte pozornost oficiálnímu návodu k údržbě zařízení.
  2. Běžnou údržbu elektrospotřebiče provádějte pravidelně a s přiměřenou opatrností. 
  3. Zajistěte, aby se elektronické obvody spotřebiče nedostaly do kontaktu s vodou a vlhkostí. 
  4. Vyvarujte se zbytečného zapínání a vypínání elektrospotřebiče. 
  5. Neignorujte významné změny v provozu spotřebiče (např. zvláštní zvuk, vysoká teplota).

Hlučnost spotřebičů

Míra hluku, kterou spotřebič vydává při běžném provozu, bývá při výběru upozaďována. Jedná se o velice důležitý aspekt, jehož důležitost si uživatelé uvědomují až s postupem času. Taková lednička v drtivé většině domácností běží 24 hodin denně. Určitě ale nechcete, aby vás svým provozem dennodenně rušila. Stejně tak tomu je i u dalších elektrospotřebičů, které používáte třeba jen příležitostně. 

Bydlíte-li v bytovém domě, měli byste brát ohledy také na sousedy. Určitě by totiž nebylo žádoucí, aby vaši sousedi slyšeli, že jste zrovna pustili pračku, postavili vodu na čaj nebo začali vysávat.

Design – retro spotřebiče a další designové modely

Aby vám kuchyňské spotřebiče dělaly radost, měly by být spolehlivé, funkční a měly by se vám líbit. Proto se při výběru zaměřte také na design. Dejte si však pozor na to, aby se z něj nestalo kritérium jediné a rozhodující. 

Elektrospotřebič musí svým provedením podtrhnout celkový styl kuchyně. Jedna věc je to, že se vám zařízení líbí, a druhá, že se hodí k vaší kuchyňské lince. Fantazii se ale meze nekladou a důležité je nakonec pouze to, že budete s výslednou podobou kuchyně spokojeni právě vy. Chcete si vytvořit realistickou představu o tom, jak bude vypadat vaše vysněná kuchyně na míru včetně spotřebičů? Využijte náš 3D online konfigurátor kuchyní.

Pokud sníte o rustikální kuchyni, doporučujeme se poohlédnout po retro kuchyňských spotřebičích. Pro ty z vás, kteří upřednostňují skandinávský styl, budou skvělou volbou minimalistické a nadčasové spotřebiče. A skvělý tip máme i pro milovníky moderního stylu s nádechem luxusu. Obrovským hitem posledních let jsou stylové varné desky s integrovanou digestoří od značky Bora. Podívejte se, jak toto zařízení vypadá v kombinaci s kuchyňským ostrůvkem. 

Náš tip: Německý výrobce spotřebičů Bora – to je špičková kvalita a atraktivní design v jednom, který vám jako autorizovaný prodejce značky Bora můžeme nabídnout. Prohlédněte si kvalitní varné desky, digestoře nebo třeba multifunkční parní troubu Bora.

Moderní spotřebiče do kuchyně značky Bora

Ergonomie kuchyně –⁠ jak zohlednit spotřebiče při realizaci kuchyně na míru

Do teď jsme se věnovali spotřebičům v kontextu jejich konkrétních vlastností a funkcí. Plánujete-li koupi kuchyně na míru, bude potřeba nahlížet na celý proces výběru i ze širší perspektivy. K tomu, aby se vám v kuchyni pohodlně vařilo po mnoho let, totiž nestačí pouze kvalitní spotřebiče. Možná ještě důležitější roli hraje ergonomie kuchyně, jejíž součástí je logické uspořádání spotřebičů.

Velkým benefitem vestavných spotřebičů je, že nabízí nespočet možností, kam je umístit. Aby se zákazníci vyvarovali bolesti zad, rádi umisťují elektrospotřebiče do úrovně očí. Typicky se do horní části kuchyňské linky instaluje mikrovlnka, trouba nebo třeba kávovar. Jedinou výjimkou je vestavná myčka, která vždy stojí na zemi.

Pozor! Každý spotřebič musí být napojen na přívod elektrického proudu, případně vody nebo plynu. Vestavné spotřebiče zabudované do kuchyně na míru nelze jednoduše přesunout, a tak je potřeba, abyste měli jasno jak v umístění spotřebičů, tak i jednotlivých přípojek. Nevyznáte-li se v technických záležitostech, nechte si poradit od odborníků.

Naprosto stěžejní je i tvorba pracovních zón. Nevíte, co si pod kuchyňskými zónami představit? Ukážeme vám, jak to může vypadat v praxi. Praváci by měli při plánování kuchyně postupovat zleva, leváci naopak zprava. Pořadí jednotlivých zón je v ideálním případě následující:

  1. Zásobovací zóna – nejblíže ke dveřím, skladování potravin, lednice, mrazák
  2. Zóna s úložným prostorem – uložení nádobí a drobných elektrospotřebičů
  3. Úklidová zóna – dřez, myčka, odpadkový koš
  4. Přípravná zóna – prostor k přípravě pokrmů, široká pracovní deska, zásuvky s příbory a dalšími kuchyňskými pomůckami
  5. Zóna vaření a pečení – varná deska, sporák, trouba

Ukázkovým příkladem kuchyně, která spojuje luxusní design s praktickým uspořádáním pro každodenním použití je naše realizace matné černé kuchyně na míru v Kutné Hoře. Mimo jiné si na této realizaci můžete všimnout, jak skvěle vypadají spotřebiče umístěné do výše očí.

Potřebujete poradit s výběrem spotřebičů do kuchyně na míru?

Pokud ve výběru kuchyňských spotřebičů stále nemáte jasno, kontaktujte nás prostřednictvím emailové adresy dusek@glanckuchyne.cz nebo telefonního čísla +420 775 119 118. Rádi vám poradíme. Více zajímavých informací ze světa kuchyní na míru naleznete v našich dalších blogových článcích. Přichystali jsme si pro vás například návod, jak pracovat s naším 3D konfigurátorem kuchyní na míru, nebo pořádnou porci inspirace pro realizaci lakovaných kuchyní.

Natálie Fausová
Článek napsal(a)
Natálie Fausová
Více článků od autora
Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Další články z blogu

Proč byste měli chtít nábytek od nás?

 

Do naší práce dáme svoje
české srdce.

 

Poradíme vám s detaily
a kuchyň poté navrhneme.

 

V naší lakovně připravíme
dvířka té nejvyšší kvality.

 

Použijeme kvalitní kování
a potrpíme si na zpracování.

 

Kuchyň přivezeme a také
namontujeme

pozadí

Kuchyně máme opravdu rádi

autor
uvozovky

U nás najdete kuchyně na míru, které v sobě spojují dlouholeté rodinné zkušenosti, vášeň pro kvalitu a širokou škálu designových možností odpovídajících Vašemu vkusu. Klíčovým prvkem naší práce je individuální přístup k zákazníkovi.

Václav Dušek majitel firmy