Zavolejte nám +420 775 119 118

Realizace rustikální kuchyně na míru

Realizace rustikální kuchyně na míru

1. 11. 2022 Inspirace kuchyní
15 minut čtení

Nechte se okouzlit rustikální kuchyní na míru. Oproti moderním stylům, které jsou zahalené minimalismem, si kuchyni ve venkovském stylu zamilujete pro její tradiční vzhled a přirozenost. Pořiďte si kuchyni, ze které vyzařuje útulná atmosféra a teplo domova.

Čím jsou rustikální kuchyně výjimečné 

Představte si, že byste si každý den vychutnávali své oblíbené pokrmy v kuchyni inspirované venkovem, romantikou a starými dobrými časy. No nezní to skvěle? Rustikální kuchyně na míru budou skvělou volbou obzvlášť pro ty, jejichž srdce netíhne za strohostí a jednoduchostí, ale preferují spíše uvolněné a domácí prostředí. 

Základem každé rustikální kuchyně jsou přírodní materiály. Nejčastěji se vyrábí z masivního dřeva, ale rozhodnout se můžete i pro dostupnější variantu v podobě dřevodekoru. Dále se venkovské kuchyně neobejdou bez dekorativních prvků a precizního zpracování. 

Těšit se můžete například na oblouková dvířka, ozdobné lišty, úchytky, frézování a vitríny. Oblíbeným dominantním prvkem bývá velká bílá digestoř připomínající horní část pece, nebo ostrůvek, bez kterého rustikální kuchyně jako by nebyla. V neposlední řadě jsou pro kuchyně ve venkovském stylu typické keramické či kamenné obklady a kredenc, do kterého se vám vejde spousta kuchyňských potřeb a doplňků. 

Kuchyně inspirovaná venkovem na mnoho způsobů 

Rychlost dnešní doby je potřeba vybalancovat, a možná právě proto se do popředí vrací takové styly interiéru, které v nás vyvolávají klid a pohodu. O tom, že lze mezi ně řadit venkovský styl, není pochyb. Samotný venkov však může mít mnoho tváří a podob. Proto jsme se rozhodli představit vám několik různých možností, jak si kuchyni s nádechem venkova zařídit. Inspirujte se a zjistěte, který styl bude pro vaši domácnost ten pravý. 

Rustikální kuchyně

Zatímco původně udávaly trendy v rustikálnímu stylu bohaté rodiny na anglickém a francouzském venkově, dnes si může jeho kouzlo dopřát každý. Když se řekne slovo rustikální, mnohým z nás se vybaví malebné chalupy z dob našich babiček a prababiček. Dřevěná podlaha, masiv s patinou, pilastry, římsy, otevřené police s vystavenými hrníčky nebo nábytek z ratanu. To vše je typické pro rustikální kuchyně, ve kterých hraje důležitou roli každý detail.

Jak už jsme naznačili, v tradiční rustikální kuchyni nesmí chybět přírodní materiály. Z masivního dřeva se vyrábí jedinečné skříňky, pracovní desky, jídelní stoly či poličky. Koho láká uvolněné posezení u topení nebo krbu, může si namísto čalouněných židlí pořídit dřevěnou lavici. Při výběru materiálů pamatujte na to, aby kuchyně nepůsobila příliš jednolitě a nudně. Kromě dřeva doporučujeme použít také kámen, sklo či keramiku

Na závěr myslete také na doplňky. Rustikální kuchyni budou slušet ozdobné úchytky, proutěné koše a ošatky na koření. Do interiéru můžete zakomponovat i malované vázy, porcelánové konvičky a kostkovaná prostírání nebo závěsy. Podívejte se, jak vypadá jedna z našich realizací rustikální kuchyně doplněná o vhodné dekorace.

Rustikální kuchyně od společnosti Glanc
Rustikální kuchyně vyladěná do posledního detailu

Náš tip: Sníte o rustikální kuchyni, ale bojíte se, že bude vypadat zastarale? Pamatujte, že rustikální kuchyně stojí nad všemi trendy a jejich vytříbený styl nikdy nevyjde z módy. Ačkoli je kouzlo starých časů neodmyslitelnou součástí venkovského stylu, neznamená to, že byste do interiéru nemohli zařadit také moderní prvky. Právě naopak. Kombinací tradičního designu a chytrých moderních řešení můžete získat to nejlepší z obou světů. 

Provence kuchyně

Pokud jste o stylu Provence nikdy neslyšeli, rádi vám jej přiblížíme. Původně pochází, jak už název napovídá, z jihovýchodní Francie. Jen si to představte – nádherná příroda, vůně levandulí, šumění moře a nekonečné pláže zalité sluncem. Obyvatelé Provence si zakládají na rodinných posezeních u kvalitního vína, ohleduplnosti k přírodě a relaxaci. Na následujících řádcích vám poradíme, jak vnést krásu francouzského venkova do vlastní kuchyně.

Jednu z nejdůležitějších rolí hraje při zařizování kuchyně ve stylu Provence výběr barev. Promyslete si, do jakých odstínů byste chtěli ladit nejen kuchyňskou linku, ale i zdi a doplňky. Obecně doporučujeme volit takové odstíny, které se budou snadno kombinovat a nebudou působit příliš výrazně a rušivě. Základní barvou každé Provence kuchyně by měla být neutrální barva, např. bílá, krémová či béžová. Doplňkovým barvám pak kralují pastelové odstíny. Pokud nějaká barva doslova volá Provence, je to světle fialová neboli lila. Krok vedle ale neuděláte ani se světle zelenou, modrou nebo růžovou. 

Kromě barev jsou pro kuchyně inspirované Provence typické i další rysy. Co se materiálů týče, opět dominuje dřevo s patinou (případně kvalitní dřevodekor) a kamenné či keramické obložení. Příznačné jsou také dřevěné parkety, trámy, zdobená dvířka skříněk, otevřené skříňky a vitríny. Pokud máte dostatek prostoru, vsaďte na kuchyňský ostrůvek, který může zároveň posloužit jako jídelní stůl. V případě, že prostoru je o něco méně můžete vyzkoušet jinou variantu. Například rohová kuchyně Provence má také své kouzlo.

Ikonický francouzský styl nezapomeňte podtrhnout romantickými doplňky. Mohou jimi být květinové vzory, proutěné koše, závěsy s krajkami a výšivkami, ozdobné vázy, konvičky nebo třeba starožitné rámy. Máte-li rádi eleganci, mohla by vás zaujmout designová kuchyně Adeline, která je inspirována šarmem a vznešeností francouzského venkova

Kuchyně ve skandinávském stylu

Rádi žijete ve stylu dánského hygge? Neváhejte se severem inspirovat při výběru kuchyně na míru. Skandinávský styl je praktický, funkční a jednoduchý. Zakládá si na svěžím designu a chytrém uspořádání. Velkou výhodou severského stylu je, že vypadá skvěle jak ve velkých, tak i malých prostorách. Ať už sháníte kuchyni na míru do panelákového bytu nebo rodinné vily, skandinávská kuchyně zajistí potřebný komfort a vytvoří útulnou atmosféru.

Podíváme-li se na skandinávský styl zblízka, zjistíme, že v sobě do jisté míry kombinuje znaky Provence i rustikální prvky. Společné mají tyto styly zejména následující:

 • přírodní materiály
 • světlé barvy
 • elegantní linie
 • otevřené skříňky
 • útulnost
 • police s vystavenými kuchyňskými potřebami
 • skříňky s prosklenými dvířky

Čím se tedy skandinávská kuchyně liší? Hlavní rozdíl lze spatřovat ve volbě dekorací a doplňků. Zatímco rustikální i Provence styl si zakládá na velkém množství dekorativních prvků, zdobení a romantice, skandinávská kuchyně je charakteristická svým čistým vzhledem. To ale neznamená, že nevyžaduje cit pro detail. Aby kuchyně nepůsobila chladně a neosobně, doporučujeme ji zpestřit květináči s bylinkami, pokojovými květinami, hodinami, malými soškami nebo třeba knihami. 

Realizace venkovských kuchyní na míru 

Už víte, co je pro který styl charakteristické, ale stále si neumíte představit, jak vypadají designové rustikální kuchyně v realitě? Na následujících fotografiích si můžete prohlédnout Glanc kuchyně ve venkovském stylu, které jsme v minulosti vyrobili pro naše zákazníky

Rustikální kuchyně na míru do rodinného domu

Díky kombinaci bílých dvířek, černé pracovní desky, elegantních úchytek a bílého obložení s černými detaily působí kuchyně rafinovaně a harmonicky. Velký vliv na finální výsledek měl i výběr vhodných spotřebičů. Povšimnout si můžete také toho, že je kuchyně velice členitá a naleznete v ní jak klasické, tak i otevřené skříňky a vitríny. Zajímavým rustikálním prvkem je horní skříňka na talíře. 

Venkovská kuchyně s nádechem retro stylu
Bílá kuchyně v tradičním venkovském stylu

Rustikální kuchyně může zdobit také byt

Bydlíte v bytě a nejste si jisti, zda by v něm rustikální kuchyně nepůsobila nepatřičně? Ačkoli jsou tyto obavy poměrně časté, věřte, že si domácké prostředí venkovské kuchyně zamilujete naprosto kdekoli. Dopřejte si v ruchu velkoměsta trochu venkovského klidu. O tom, jak skvěle může vypadat rustikální kuchyně v prostorách bytu, se můžete přesvědčit díky naší další realizaci.

Rustikální kuchyně v bytě
Rustikální kuchyně na míru s prvky moderního stylu

Proč si pořídit venkovskou kuchyni na zakázku Glanc

Aby byla výsledná kuchyně na míru přesně podle vašich představ, je potřeba vše do detailu navrhnout a naplánovat. Pokud máte ve svých požadavcích jasno, můžete se nás nezávazně zeptat na cenu prostřednictvím formuláře nezávazné poptávky. Jsme česká rodinná firma, která má v oblasti výroby kuchyní na míru dlouholeté zkušenosti. Zakládáme si na individuálním přístupu, a tak si můžete být jisti, že finální návrh kuchyně odešleme do výroby až ve chvíli, kdy s ním budete na 100 % spokojeni.

Ještě stále nevíte, jaká kuchyně pro vás bude ta pravá? Využijte náš 3D online konfigurátor kuchyní na míru, pomocí kterého získáte realistickou představu, jak by vypadala rustikální kuchyně přímo u vás doma. Budete si moct zvolit barevné provedení horních a dolních skříněk, ale i nádherné potravinové skříně. Pokud jsme vás na kouzlo rustikálních kuchyní nenalákali, můžete si v rámci konfigurátoru navrhnout moderní kuchyni nebo kuchyni v klasickém stylu. Zajímá-li vás, jak s konfigurátorem správně pracovat, náš další blogový článek je tu přímo pro vás.

Moderní kuchyň

Přejít do kategorie

Moderní pojetí kuchyně ve vysokém lesku, neváhejte a vyzkoušejte konfigurátor kuchyně

zjistit více

Doplňky do rustikální kuchyně na zakázku

Jak už jsme naznačili, doplňkový sortiment má zásadní vliv na celkový vzhled kuchyně. Pojďme si proto shrnout, čím vším můžete design vaší rustikální, Provence či skandinávské kuchyně zpestřit. 

Rustikální kuchyňské úchytky

Důležitým prvkem každé kuchyňské linky jsou úchytky. Pro rustikální kuchyně jsou typické úchytky zdobené ornamenty a přírodními motivy. Obdobná charakteristika platí také pro úchytky ve stylu Provence, které působí romanticky a často bývají vyrobeny z porcelánu. U skandinávského stylu naproti tomu převládají kuchyňské linky bez úchytek.

Přejít do kategorie

zjistit více

Retro spotřebiče do kuchyně

Spotřebiče jsou při výběru kuchyně kapitola sama o sobě. Rozhodnete-li se pro kuchyni ve venkovském stylu, bude potřeba spotřebiče vybírat tak, aby tradiční vzhled kuchyně doplnily, nikoli rozbily. Namísto moderní elektrické varné desky můžete zvolit plynovou varnou desku s hořáky. Velice oblíbeným prvkem je také rustikální odsavač par. Přestože kuchyním venkovského stylu dominují světlé barvy, u spotřebičů se nemusíte bát ani černé. Vestavné spotřebiče v černém provedení jsou mezi zákazníky čím dál oblíbenější, jelikož působí originálně a vytváří v kuchyni zajímavý kontrast. Přečtěte si více o tom, jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru. 

Kuchyňský dřez

Kuchyňský dřez je jedním z těch prvků, které vzhled kuchyně buď dokonale podtrhnou, nebo zničí. V zásadě máte na výběr z nerezového, keramického nebo granitového dřezu. Aby venkovská kuchyně působila harmonicky a přirozeně, doporučujeme sáhnout buď po keramice, nebo po granitu. V obou případech se budete moci rozhodnout mezi bílým a černým provedením. Ideální bude vybrat takový dřez, který se shoduje s odstínem vašich kuchyňských spotřebičů. 

Další doplňky a dekorace do venkovské kuchyně

Elementů, které dotváří výslednou podobu kuchyně, existuje nespočet. Prohlédněte si, co vše se vám ve vaší kuchyni bude hodit:

 • odpadkový koš
 • proutěné košíky
 • kuchyňské háčky
 • ozdobný držák na utěrky
 • nástěnný organizér na koření
 • dřevěné prostírání
 • živé, sušené či umělé květiny (např. svazek sušené levandule)

Stále si nevíte rady?

Máte-li jakékoli doplňující dotazy ohledně realizace rustikální kuchyně na míru, rádi vám poradíme. Obrátit se na nás můžete prostřednictvím emailové adresy dusek@glankuchyne.cz nebo telefonního čísla +420 775 119 118. Pro více inspirace můžete věnovat pozornost dalším článkům na našem blogu. Dozvíte se zde třeba to, jak skladovat potraviny nebo v čem mít jasno, když poptáváte kuchyni na míru. Pokud vás zajímá, co je u nás nového, sledujte Glanc Kuchyně na Facebooku, Instagramu a TikToku

Natálie Fausová
Článek napsal(a)
Natálie Fausová
Více článků od autora
Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Další články z blogu

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru
10. 1. 2024
Průvodce výběrem kuchyně na míru
15 minut čtení

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru

Kvalitní spotřebiče představují základ každé funkční, moderní a praktické kuchyně. Ať už se chystáte poptat novou kuchyni na míru, nebo vás čeká rekonstrukce té stávající, náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, z jakých typů kuchyňských spotřebičů lze vybírat, které funkce by vám u spotřebiče mohly přijít vhod a na co si dát při výběru pozor.
Celý článek

Proč byste měli chtít nábytek od nás?

 

Do naší práce dáme svoje
české srdce.

 

Poradíme vám s detaily
a kuchyň poté navrhneme.

 

V naší lakovně připravíme
dvířka té nejvyšší kvality.

 

Použijeme kvalitní kování
a potrpíme si na zpracování.

 

Kuchyň přivezeme a také
namontujeme

pozadí

Kuchyně máme opravdu rádi

autor
uvozovky

U nás najdete kuchyně na míru, které v sobě spojují dlouholeté rodinné zkušenosti, vášeň pro kvalitu a širokou škálu designových možností odpovídajících Vašemu vkusu. Klíčovým prvkem naší práce je individuální přístup k zákazníkovi.

Václav Dušek majitel firmy