Zavolejte nám +420 775 119 118

Jak si zařídit minimalistickou kuchyni na míru

Jak si zařídit minimalistickou kuchyni na míru

13. 4. 2023 Inspirace kuchyní
8 minut čtení

Toužíte po tom, aby byla vaše kuchyně praktická a nadčasová? Vneste do ní prvky minimalismu, díky kterému nikdy nevyjde z módy a budete v ní s radostí vařit i za mnoho let. Poradíme vám, jak docílit minimalistické kuchyně na míru, která bude funkční, vkusná a útulná.

Pro co si minimalistickou kuchyni zamilujete

Mnoho lidí si pod slovem minimalismus vybaví jednoduchost. Tento umělecký směr toho ale ve skutečnosti nabízí mnohem více. Minimalistická kuchyně bude ideální volbou pro všechny, kdo si potrpí na čistotě, eleganci, vyváženosti a klidu. Skvělé je, že sluší jak velkým prostorám, tak i těm malým, které dokáže opticky zvětšit. Kromě toho nabízí takřka neomezený prostor pro vaši fantazii. Zatímco někteří si budou užívat její sterilní vzhled, jiní si vyhrají s doplňky a skloubí jak minimalismus, tak i útulnou atmosféru.

Podívejte se, co dalšího minimalistické kuchyně charakterizuje: 

 • nadčasovost
 • čistota
 • funkčnost
 • vzdušnost
 • jednoduchost
 • udržitelnost
 • organizovanost
 • nenáročná údržba 
 • klidná atmosféra

Svým minimalistickým tvarem a ostrými liniemi by vás mohla zaujmout například designová kuchyně Aliki, která byla navržena předními designéry Kuchyní Glanc. Přečtěte si více o naší zakázkové výrobě kuchyní na míru.

Jak docílit minimalistické kuchyně krok za krokem

Už jsme si řekli, co všechno je pro kuchyně s nádechem minimalismu typické. Jak ale převést teorii do praxe? Pojďme se do toho společně pustit. Na dalších řádcích vám přiblížíme, na co se při zařizování kuchyně zaměřit. 

Organizace kuchyně v minimalistickém stylu

V minimalistické kuchyni byste měli mít vše po ruce, aniž by byla pracovní deska zahlcena nejrůznějším kuchyňským náčiním od kořenek, vařeček až po spotřebiče. Proto je naprosto stěžejní zabývat se její organizací, a to jak vnější, tak i vnitřní.

Otázka vnější organizace kuchyně se bude týkat zejména těch z vás, kdo budují novou kuchyni na míru, nebo zvažují rekonstrukci té stávající. Už víte, jaké uspořádání kuchyňských skříněk, spotřebičů a pracovního prostoru by vám vyhovovalo? Minimalistická kuchyně nabízí nespočet různých možností. Může být jednořadá, dvouřadá a lišit se může také tvarem. 

V posledních letech je velkým trendem minimalistická kuchyně s ostrůvkem. Ten lze využít jako pracovní desku, úložný prostor nebo třeba bar. Zaujmout by vás mohl i kuchyňský ostrůvek se zabudovanou varnou deskou a digestoří. No řekněte sami, nevypadá toto rafinované řešení báječně?

Kuchyňský ostrůvek s indukční deskou Bora
Indukční deska Bora Classic 2.0 (Indukce / Tepan)

Minimalistický kuchyňský nábytek 

Minimalistické kuchyně symbolizuje čistota. Možná ale nejde o takovou podobu čistoty, jako si člověk na první dobrou představí. Nonstop čistá kuchyně totiž minimálně v domácnostech, kde se pravidelně vaří, neexistuje. 

Čistota v minimalistickém pojetí znamená, že má každá věc své místo. Takové místo, které je na první pohled skryté a nenarušuje její estetický ráz. Proto je při zařizování minimalistické kuchyně stěžejní jak její vnější organizace, tak i ta vnitřní. Cílem je kuchyni uspořádat tak, abyste v ní našli úložný prostor pro vše, bez čeho se neobejdete.

Chcete-li, aby vaše kuchyně působila jednotně a minimalisticky, upřednostněte při výběru kuchyňskou linku s uzavřenými skříňkami. V ideálním případě by měly skříňky poskytovat dostatek úložného prostoru pro veškeré kuchyňské potřeby od nádobí až po vestavné spotřebiče. Čím více toho zvládnete uložit dovnitř kuchyňské linky, tím lépe. V pravé minimalistické kuchyni totiž nikde nic nepřekáží a pracovní deska není zaplněna přebytečnými věcmi, na které pouze usedá prach. 

Pokud vás přeci jen lákají otevřené skříňky, můžete je využít například k umístění minimalistických dekorací. O těch ale blíže později. Oblíbenou variantou jsou také kuchyňské skříňky s polopropustným sklem. Přesuneme-li se k dalším druhům kuchyňského nábytku, obzvlášť záležet si dejte s výběrem jídelního stolu a židlí. Jedná se o často opomíjené prvky, které dotváří celkový vzhled kuchyně.

Materiály do minimalistické kuchyně

Při zařizování kuchyně mají někteří zákazníci tendenci zaměřovat se primárně na design a až poté na kvalitu daného vybavení. Ve skutečnosti jde však design i kvalita ruku v ruce a v minimalistických kuchyních to platí dvojnásob. Převládat by měly nadčasové přírodní materiály, které vám budou sloužit mnoho let, a navíc budou skvěle vypadat. 

Nejprve se zaměřme na pracovní desku. Ta se většinou vyrábí z masivu, keramiky, laminátu nebo přírodního kamene v podobě žuly či mramoru. V naší nabídce naleznete také materiál TechniStone, který kombinuje přírodní suroviny a moderní technologie míchání a lisování. Pro dokonalý minimalistický vzhled doporučujeme sáhnout po desce s hladkým povrchem. Naopak vyhnout byste se měli rustikálnímu povrchu.

V oblasti dvířek a korpusů jsou naprostým hitem kompaktní desky, které jsou dostupné v matném i lesklém lakovaném provedení. Lesklá minimalistická kuchyně vás ohromí moderním vzhledem a může vypadat skvěle spolu s lesklou pracovní deskou ve stejném odstínu. Oproti tomu matná minimalistická kuchyně bude působit útulnějším dojmem. Více informací o tom, proč si pořídit lakovanou kuchyni na míru a v čem se liší lesk a mat, se dozvíte v našem dalším článku. 

Toužíte-li po originální minimalistické kuchyni, můžete do ní zakomponovat například kovové či skleněné prvky. Mějte však stále na paměti, že by měla kuchyně působit jako harmonický celek. Proto si dejte pozor na kombinování mnoha odlišných materiálů a povrchů, které by působily spíše nesourodě.

V Glanc Kuchyních jsme přesvědčeni, že se mezi designem a kvalitou nemusí dělat kompromisy. Naše kuchyně navrhují profesionální designéři a při jejich zpracování využíváme pouze vysoce kvalitní a odolné materiály. Prohlédněte si jednu z našich realizací kuchyně na míru, při které jsme skříňky v provedení bílý lesk doplnili o pracovní desku z tmavého betonu.

Vhodné barvy do minimalistické kuchyně

Minimalistické kuchyně vyžadují co nejméně rušivých elementů. Málokoho tak překvapí, že v nich převládají neutrální barvy. Přírodní materiály skvěle doplňují odstíny bílé, krémové, béžové, šedé a černé. Ačkoli mohou na první pohled neutrální barvy působit nudně, opak je pravdou. V minimalistických kuchyních se vyjímají především proto, že působí sofistikovaně a luxusně. 

Velice poptávaná je kombinace světlých dvířek a tmavé pracovní desky. Můžete se ale rozhodnout i pro opačnou variantu, nebo třeba sladit celou kuchyni do jednoho odstínu. A čemu minimalismus naopak příliš neholduje? Jedná se o vzorované a pestrobarevné tapety či obklady.

Náš tip: Láká vás minimalistická kuchyně, ale nechcete se vzdát veselých barev? I to je samozřejmě možné. Populární je například bílo-tyrkysová kuchyně či jiná kombinace neutrální a pastelové barvy. 

Doplňky do kuchyně

Obecně platí, že v minimalistických kuchyních nenachází místo mnoho doplňků. Na druhou stranu to ale neznamená, že pokud umístíte na stůl mísu s ovocem, na pracovní desku varnou konvici a na parapet květináč s rostlinou, ztratí minimalistická kuchyně své kouzlo. 

Hlavní je, abyste se v kuchyni cítili dobře. Pro oddané milovníky minimalismu to může znamenat naprosto sterilní prostředí, zatímco jiní si kuchyni raději zútulní vázou s květinami, zavěšením fotografie na zeď nebo originálním závěsným osvětlením. 

Velký vliv na celkový vzhled kuchyňské linky mají i úchytky. Mnohé minimalistické kuchyně je zcela postrádají a skříňky se otevírají či zavírají jemným stisknutím na určeném místě. Další možností, jak podpořit minimalistický vzhled kuchyně, je použití frézovaných úchytek, které jsou zapuštěné přímo do kuchyňských dvířek. 

Bílá minimalistická kuchyně hygge
Bílá minimalistická kuchyně na zakázku s frézovanými úchytky

5 zásad pro minimalistickou kuchyni aneb méně je více

Jedna věc je zařídit si minimalistickou kuchyni a druhá ji udržovat dlouhodobě organizovanou a funkční. Proto jsme pro vás shrnuli několik tipů, jak se vyvarovat hromadění zbytečností a předejít tomu, aby ve vaší kuchyni vládl chaos.

 1. Před koupí jakéhokoli vybavení zvažte, zda jej opravdu potřebujete.
 2. Vytřiďte nádobí pouze na to, které pravidelně používáte.
 3. Skladujte v kuchyni jen to, co do ní skutečně patří.
 4. Upřednostňujte kvalitu nad kvantitou.
 5. Využívejte multifunkční kuchyňské spotřebiče.

Jak poptat minimalistickou kuchyni Glanc

Pokud máte zájem o špičkovou kuchyni na míru, která bude minimalistická, precizně zpracovaná a vyrobená v Čechách, neváhejte využít našeho formuláře nezávazné poptávky. Jsme česká rodinná firma, která si zakládá na individuálním přístupu a má s výrobou kuchyní dlouholeté zkušenosti.

Nejste si jistí, jak by měla vaše minimalistická kuchyně vypadat? Vyzkoušejte náš 3D konfigurátor kuchyní na míru, díky kterému získáte realistickou představu o širokých možnostech naší výroby. V dalším blogovém článku naleznete srozumitelný návod, jak s konfigurátorem pracovat.

Moderní kuchyň

Moderní kuchyň

Moderní pojetí kuchyně ve vysokém lesku, neváhejte a vyzkoušejte konfigurátor kuchyně

zjistit více

Poraďte se o výběru kuchyně na míru s profesionály

Stále si s výběrem minimalistické kuchyně nevíte rady? Obraťte se na nás prostřednictvím emailové adresy dusek@glanckuchyne.cz nebo telefonního čísla +420 775 119 118. Rádi vám poradíme. Zajímá-li vás více informací ze světa kuchyní, jistě vás potěšíme našimi dalšími články. Dozvíte se v nich například, co vše byste měli mít rozmyšlené, pokud poptáváte kuchyni na míru, nebo jak si zařídit kuchyni do U.

Natálie Fausová
Článek napsal(a)
Natálie Fausová
Více článků od autora
Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Další články z blogu

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru
10. 1. 2024
Průvodce výběrem kuchyně na míru
15 minut čtení

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně na míru

Kvalitní spotřebiče představují základ každé funkční, moderní a praktické kuchyně. Ať už se chystáte poptat novou kuchyni na míru, nebo vás čeká rekonstrukce té stávající, náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, z jakých typů kuchyňských spotřebičů lze vybírat, které funkce by vám u spotřebiče mohly přijít vhod a na co si dát při výběru pozor.
Celý článek

Proč byste měli chtít nábytek od nás?

 

Do naší práce dáme svoje
české srdce.

 

Poradíme vám s detaily
a kuchyň poté navrhneme.

 

V naší lakovně připravíme
dvířka té nejvyšší kvality.

 

Použijeme kvalitní kování
a potrpíme si na zpracování.

 

Kuchyň přivezeme a také
namontujeme

pozadí

Kuchyně máme opravdu rádi

autor
uvozovky

U nás najdete kuchyně na míru, které v sobě spojují dlouholeté rodinné zkušenosti, vášeň pro kvalitu a širokou škálu designových možností odpovídajících Vašemu vkusu. Klíčovým prvkem naší práce je individuální přístup k zákazníkovi.

Václav Dušek majitel firmy